Zakaj prav ples?

V poplavi zanimivih obšolskih dejavnostih je potrebno izbrati pravo

Večna dilema staršev ob prihajajočem novem šolskem letu je, h katerim dejavnostim vpisati otroka. Z željo, da jim zagotovijo največ znanja – v znanju je namreč moč – si prizadevajo poiskati najboljši jezikovni tečaj, glasbeno šolo, ali dejavnost, ki razvija večjo logično razmišljanje. Nemalokrat pa pozabijo na (ali pa jim v prenatrpanem urniku zmanjka časa za) gibanje.

A zakaj izbrati ravno ples? Pravzaprav nas skoraj vsak šport uči socializacije, discipline, odgovornosti, prilagajanja. Ples pa nas zagotovo nauči tudi boljše prostorske predstave, pravil in celo lepega vedenja. S plesom povezujemo levo in desno možgansko hemisfero, krepimo koncentracijo in kratkoročni spomin. Krepi se nam samozavest in samopodoba, krepijo pa se tudi pozitivna čustva. V stresnem načinu življenja (in verjemite, da ta stres doživljajo tudi otroci) pa je še kako pomembno stanje zanosa. Zanos je stanje popolnega osredotočanja in usmerjene pozornosti na izvajanje določene mentalne ali fizične aktivnosti. Je trenutna, subjektivna izkušnja, pri čemer je bistvenega pomena posameznikovo dojemanje naloge, sebe in okolja. Večkrat, ko smo v stanju zanosa, manj občutimo stres.

V primerjavi z ostalimi športi je potrebno poudariti, da se pri plesu krepijo vse mišice enakomerno. Poudarja se samostojnost, pa tudi povezovanje s partnerjem ali skupino. Nenazadnje pa je ples tudi eden tistih, ki je (vsaj v začetni stopnji) sila dostopen in poceni, saj ne potrebujemo posebne opreme in drage obutve.