Talent, potreba ali želja staršev
"Naša je rojena plesalka!" - vznesenost staršev ali živa resnica?
»Naš je tak talent! Veste, plesal je, še preden je shodil!« »Ne mine dan brez plesa! Samo, da sliši glasbo, že pleše!« To je le nekaj trditev staršev, ki pokličejo ali pridejo v našo plesno šolo. In mirno jim lahko pritrdimo! Prav tako številni strokovnjaki. Oon Bee Hsu pravi: »Otroci se že po naravi radi gibljejo in se tudi razvijajo preko gibanja. Hodijo, tečejo, poskakujejo, se zibljejo, raztezajo /…/ in zvijajo nagonsko – z namenom raziskovanja in eksperimentiranja v svojem okolju.« Pediček pravi, da je »v zgodnjem otroštvu gibanje v ritmu eno osnovnih ‘bioloških in fizioloških ugodij’.« Dr. Zagorčeva pa dodaja, da »otrok nosi v sebi prvinsko potrebo po gibanju, še posebno po gibanju v ritmu.«
Vsak plesni pedagog lahko potrdi, da je gibanje – pa tudi gibanje v ritmu – potreba vsakega malčka. Dober plesni pedagog (predvsem tak, ki ima veliko izkušenj) pa se tudi zaveda, da je treba malim plesalcem pustiti dovolj svobode, da se tudi samostojno izražajo. Predšolski otroci namreč še ne ločijo leve od desne noge, mnogi tudi ne znajo šteti korakov.
Kaj pa želje staršev? Kaj jim odgovarja znani slovenski športni psiholog dr. Matej Tušak? »Tipična želja mnogih staršev, ki pridejo do mene, je, da testiram njihovega otroka in povem, ali se splača vlagati vanj. Rečem jim, da mi ga ni treba testirati, le povejte, kaj boste vlagali in kaj želite v zameno. Če želite v zameno svetovnega prvaka, ne vlagajte raje nič, ker je verjetnost podobna kot za zadetek na loteriji. Če pa želite vzgojiti zdravega in stabilnega človeka, ki dobi delovne navade in zna prenašati stres, potem vlagajte, kot le zmorete. A bodite realni. Vlagate lahko ljubezen, čas, tudi denar, a ne tako, da bi se morali vsemu v življenju odreči. Ker potem bo pritisk na otroka tako velik, da ne bo zmogel. Razumem stiske staršev, a v osnovi bi morali starši otroka vpeljati v šport zaradi razvoja osebnostnih lastnosti, kot so motiviranost, čustvena stabilnost, postavljanje ciljev… Potem bodo lahko zadovoljni, tudi če športnih rezultatov ne bo. Otrok bo lahko zadovoljen, da se je veliko naučil in se dobro imel, ni pa zanemarljivo tudi, da ga tako obvarujemo škodljivih stvari, kot so alkohol, kajenje, droge.”